28.12.10

Samokształcenie radców prawnych

Kodeks Etyki nakłada na radcę prawnego obowiązek nieustannego dokształcania wskazując, że "obowiązkiem radcy prawnego jest dbałość o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne" (art. 23 ust. 1). Obowiązek ten obejmuje, zgodnie z ust. 2, udział w szkoleniach zawodowych na zasadach określanych przez właściwy organ samorządu.

Wyciąg z uchwały nr 4/2007 VIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 9 listopada 2007 roku w sprawie zadań samorządu radców i jego organów z latach 2007-2010:

Zjazd uznaje doskonalenie zawodowe za jeden z podstawowych obowiązków radcy. Samokształcenie, uzupełnianie i aktualizacja wiedzy prawniczej stanowi wartość decydującą o społecznym postrzeganiu radcy jako zawodu zaufania publicznego. W interesie publicznym leży zapewnienie, aby pomoc prawna była świadczona przez osoby legitymujące się najwyższym profesjonalizmem. Postępująca liberalizacja zasad świadczenia pomocy prawnej i systemowe zmiany na rynku usług prawniczych, niezależnie od oceny tych zjawisk, determinują nowe oczekiwania wobec członków samorządu radców.

Zjazd zobowiązuje Krajową Radę Radców Prawnych do opracowania i wdrożenia modelu ustawicznego szkolenia zawodowego członków samorządu, uwzględniającego również wzorcowe zasady ustawicznego kształcenia zawodowego przyjęte przez CCBE [Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy – JG].

Model ustawicznego kształcenia powinien zakładać możliwość stałego pogłębiania posiadanej wiedzy i umiejętności przez radców i wiązać się także z możliwością uzyskania specjalizacji w wybranych dziedzinach prawa.

W celu realizacji tych założeń Zjazd zobowiązuje Krajową Radę Radców Prawnych do przygotowania i powołania instytucji o zasięgu ogólnokrajowym, w ramach której stworzone zostanie centrum szkolenia ustawicznego oraz zasad i źródeł jego finansowania.

Nadzór nad realizacją obowiązku doskonalenia zawodowego radców powinien spoczywać na wszystkich szczeblach samorządu i powinien zapewnić w tym zakresie przestrzeganie zasad etyki zawodowej.

W celu umożliwienia radcom prawnym realizowania tego obowiązku Krajowa Rada radców Prawnych planuje uruchomienie licznych przedsięwzięć:

  • bezpłatne szkolenia na tematy związane ze stosowaniem prawa oraz dotyczące sposobów komunikacji z klientem
  • powołanie Centrum Doskonalenia Zawodowego, tj. instytucji zarządzającej i organizującej szkolenia oraz konferencje
  • współpraca z jedną z uczelni wyższych w organizacji studiów podyplomowych kierowanych głównie do radców
  • e-learning, czyli szkolenia za pośrednictwem internetu.